Portál pre zamestnávateľov, zástupcov zamestnancov, personalistov, manažérov HR a právnikov

Online časopis

Nanomateriály v údržbe

Dátum:

Oblasť nanotechnológií sa rýchlo rozvíja a používame ich nielen v každodennom živote, ale aj na pracoviskách. Oblasť nanotechnológií sa napriek pokračujúcemu výskumu rozvíja rýchlejšie ako poznatky o ich účinkoch na zdravie. Stále je ešte veľa neznámeho, a preto sa v tejto súvislosti vynárajú otázky s hodnotením rizík vo vzťahu k bezpečnosti a ochrane zdravia pri práci (ďalej "BOZP").

Nanomateriály v údržbe
Ing.
Laurencia
Jančurová
Národný inšpektorát práce, Košice
Nanomateriály sú materiály obsahujúce častice, ktoré majú jeden alebo viacero rozmerov v rozsahu od 1 do 100 nm, čo je veľkosť porovnateľná s atómami a molekulami. Môžu byť
prírodného pôvodu
, napr. sopečný popol, alebo môžu vzniknúť ako
neúmyselný dôsledok ľudských činností
, ako napr. materiály nachádzajúce sa vo výfukových plynoch naftových motorov. Mnohé nanomateriály sa však vyrábajú a uvádzajú na trh zámerne a odborníci riešiaci problematiku BOZP sa zameriavajú práve na ne.
Aj keď nanomateriály môžu tvoriť zoskupenia alebo agregáty, ktoré môžu byť väčšie ako 100 nm, tieto sa môžu rozložiť a uvoľniť na nanomateriály. Z tohto dôvodu by sa aj tieto zoskupenia/agregáty mali posudzovať pri každom hodnotení rizík nanomateriálov.
Vlastnosti vyrobených nanomateriálov prinášajú množstvo výhod pre mnohé aplikácie. Vyrobené nanomateriály sa môžu použiť buď samostatne alebo v kombinácii s inými materiálmi s cieľom dosiahnuť, napr.:
-
miniaturizáciu
(napr. elektronických zariadení),
-
zníženie hmotnosti
(v dôsledku zvýšenej materiálovej účinnosti) a
-
lepšie funkcie materiálov
(napr. vyššiu trvanlivosť, vodivosť, tepelnú stabilitu, rozpustnosť, menšie trenie).
To, aké typy vyrobených nanomateriálov sa môžu vyskytovať na pracoviskách, závisí od typu vykonávaných procesov, typu vyrábaných produktov a materiálov použitých ako vstupné materiály alebo ako technologické pomocné látky.
Nanomateriály v údržbe
Aj keď nanotechnológia je pomerne novým odvetvím priemyslu, nanomateriály sa vďaka svojim špecifi ckým vlastnostiam používajú už v mnohých aplikáciách. Počas činností v rámci údržby treba možnú expozíciu nanomateriálom zohľadniť v narastajúcom počte odvetví a na čoraz väčšom počte pracovísk.
S rastúcim počtom vyrobených produktov obsahujúcich nanomateriály sa zvyšuje pravdepodobnosť, že sa od zamestnancov bude požadovať vykonávanie údržby takýchto produktov, a že môžu byť prípadne vystavení styku s nanomateriálmi. K produktom obsahujúcim nanomateriály patria napr. automobily, pneumatiky s nízkym valivým odporom, elektrické a elektronické zariadenia, napr. vysokoúčinné senzory a elektronika, zariadenia na výrobu energie, napr. systémy vysoko výkonných dobíjacích batérií, alebo tenkovrstvové inteligentné solárne panely. Nanomateriály môžu obsahovať aj budovy.
Na trhu okrem toho existuje stále viac výrobkov, obsahujúcich vyrobené nanomateriály, ktoré sa používajú na vykonávanie údržby, napr. mazivá, nátery alebo lepidlá. Niektoré použitia vyrobených nanomateriálov môžu byť mimoriadne prínosné pre zamestnancov údržby z hľadiska BOZP, napr. inteligentné farbivá používané na detekciu trhlín alebo korózie na natretých povrchoch. Inteligentné farbivá obsahujú uhlíkové nanorúrky, ktoré sú elektricky vodivé. Ich vodivosť ovplyvňuje prítomnosť takýchto kazov na povrchu, a tieto farbivá tak možno použiť na diaľkovú detekciu mikroskopických problémov v stavbe, napr. na mostoch alebo veterných turbínach a vyhnúť sa tak potrebe vykonávať kontrolu takýchto stavieb vo výške.
Riziká v oblasti BOZP v súvislosti s nanomateriálmi pre zamestnancov vykonávajúcich údržbu
Riziká môžu vzniknúť v dôsledku vysokej výbušnosti, horľavosti a katalytického potenciálu niektorých nanopráškov (nanomateriálov vo forme prášku), najmä kovových.
Nanomateriály môžu mať rozmanité potenciálne toxické účinky, aj keď rovnaký materiál na makroúrovni takéto vlastnosti nemá. Tieto účinky sú predovšetkým dôsledkom ich malých rozmerov, ale závisia aj od tvaru častíc, chemického charakteru, stavu povrchu (napr. plocha povrchu, funkcie povrchu, povrchová úprava) a stavu agregácie/zoskupenia atď.
V bežných environmentálnych podmienkach môžu nanomateriály tvoriť zoskupenia alebo agregáty väčšie ako 100 nm, čím sa menia (ale nemusia sa nevyhnutne stratiť) ich vlastnosti, špecifické pre nanoformu. Nanomateriály sa však môžu z agregátov so slabými väzbami a za určitých podmienok opäť uvoľniť, dokonca aj z agregátov so silnejšími väzbami. Skúma sa, či by k tomu mohlo dôjsť v pľúcnej tekutine po vdýchnutí takýchto zoskupení alebo agregátov.
Preto by sa mali zoskupenia a agregáty obsahujúce nanomateriály tiež zohľa
Pre zobrazenie článku nemáte dostatočné oprávnenia.

Odomknite si prístup k odbornému obsahu na portáli.
Prístup k obsahu portálu majú len registrovaní používatelia portálu. Pokiaľ ste už zaregistrovaný, stačí sa prihlásiť.

Ak ešte nemáte prístup k obsahu portálu, využite 10-dňovú demo licenciu zdarma (stačí sa zaregistrovať).



Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.