Portál pre zamestnávateľov, zástupcov zamestnancov, personalistov, manažérov HR a právnikov

Online časopis

Moderné nástroje priemyselnej ergonómie (1.)

Dátum: Rubrika: ERGONÓMIA

Cieľom tohto príspevku je predstaviť a zamerať sa na nástroje, ktoré sú aktuálne k dispozícii pre všetkých ergonómov. Možno ich právom nazvať modernými nástrojmi priemyselnej ergonómie, pretože ide o softvérové spracovanie a hodnotenie ergonómie, ktoré má urýchliť samotnú analýzu pracovísk a pracovných činností, ale taktiež aplikácie a nástroje pre zber samotných dát k hodnoteniu ergonómie ako takej.

V príspevku sa venujeme základnému predstaveniu týchto softvérov, pričom v nasledujúcej časti nadviažeme na predstavenie ďalších typov nástrojov ergonómie.

Priemyselná ergonómia využíva spektrum poznatkov, ktoré pochádzajú z rôznych vedných disciplín. Zo skúseností v priemyselných podnikoch možno konštatovať, že podnikovú problematiku ergonómie riešia najčastejšie priemyselní inžinieri a lekári. Ani jedni však nedisponujú kompletným spektrom vedomostí, ktoré by obsiahli problematiku komplexných ergonomických riešení, tak ako ich očakáva manažment jednotlivých firiem. Navyše v dnešnej dobe sú potrebné nielen spomínané vedomosti, ale aj prostriedky pre urýchlenie, spresnenie a zefektívnenie analytických a projekčných činností ergonómov. Ergonóm, ako ho my vnímame, je vždy špecialista na konkrétnu oblasť ergonómie. Tento problém už viac ako 15 rokov, aspoň čiastočne, rieši dostupná softvérová podpora. Je potrebné vedieť o ergonomických softvéroch, dokázať porovnať ich možnosti, vybrať na základe konkrétneho pracoviska tie najvhodnejšie a samozrejme vedieť ich efektívne a produktívne využiť pre potreby ergonómie. Je to rovnako potrebné ako prehľad v jednotlivých systémoch hodnotenia. Tak ako na základe typu rizík na jednotlivých pracoviskách volíme, ktorý typ záťaže je nevyhnutné hodnotiť, volíme aj adekvátne analýzy a systémy hodnotenia, a k tomu potrebujeme adekvátne nástroje pre zber a spracovanie dát, teda identifikáciu rizík a ich analýzu.

Konkrétne pracovisko s konkrétnymi pracovnými úlohami a pracovníkmi, so špecifickým pracovným prostredím a potrebami, si vyžaduje špecifické riešenia. Každý softvérový produkt pre ergonómiu ponúka inú kombináciu možností, s inou úrovňou a zložitosťou. Kvalitný ergonomický softvér by mal obsahovať možnosti analýz a metód pre komplexné hodnotenie pracovných činností v rôznych oblastiach ergonómie. Môžeme hovoriť napríklad o potrebe overenia priestorových podmienok a kolíznych stavov na pracovisku, cez overenie fyzickej záťaže, prípadne možnosť vykonania časovo-pohybových štúdií alebo špecifických analýz. Nesmieme zabúdať ani na vhodnosť využitia 3D zobrazenia pracoviska a jeho komponentov, samozrejme antropometricky kvalitnú figurínu operátora (manekýna), spoľahlivú databázu údajov a v neposlednom rade potrebu simulácie pri ergonomickom posudzovaní pracovných činností a pracovísk. Toto všetko vo veľkej miere skvalitní prácu ergonóma, zvýši jeho produktivitu práce a taktiež poskytne vhodné reporty pre presvedčenie manažmentu o potrebách investícií do tvorby "zdravých pracovísk".
Softvérové riešenia modernej ergonómie - história
V každom softvérovom riešení pre hodnotenie ergonómie nesmie chýbať digitálny model človeka. Samotný vývoj a prepracovanie až do dnešnej podoby je veľmi zaujímavý, a preto je v nasledujúcej časti príspevku stručne predstavený.
Od roku 1980 sa rozvíjajú moderné počítačové 3D CAD technológie. Táto skutočnosť viedla k nutnej potrebe tzv. "3D pomôcok" pre dizajn a modelovanie ľudskej práce a projektovanie pracovísk. Hoci bolo vytvorených viac ako 150 modelov "ergonomických figurín" (manekýnov) v rôznych softvéroch, len zopár systémov bolo schopných úspešne sa presadiť v celosvetovej priemyselnej základni. Vďaka zvyšujúcemu sa vplyvu DHM (Digital Human Model) - digitálneho modelu človeka, môžeme stále využívať jeho potenciál a široké možnosti využitia. Rozvoj počítačového modelu človeka prišiel pôvodne z NASA.
V roku 1967 zamestnanec spoločnosti Boeing vytvoril prvý optický počítačový model človeka "First Man", na základe antropometrických rozmerov človeka s 50% percentilom. Tento model bol používaný na kontrolu dosahu a prístupu v kokpitoch lietadiel. V nadväznosti na tento vývoj nasledoval medzi rokmi 1969 až 1977 "Second Man", "Third Man", "Fourth Man", "Woman", "Boe Man" a "Car models", teda druhý, tretí a štvrtý digitálny model muža, model tela ženy a digitálne modely v lietadle a aute. Vývoj digitálnych modelov človeka v USA ďalej pokračoval prepracovanejšími figurínami.
V polovici 80. rokov bol v kanadskom Montreali v Erole Politechnique vyvinutý manekýn "Safework". V Európe boli vytvorené a používané rôzne iné typy digitálnych modelov človeka. V roku 1984 v Laboratóriu aplikovanej antropológie v Paríži bol vytvorený manekýn "Ergoman". V Nemecku zasa vznikol v polovici 80. rokov model "Franky", na Technickej univerzite v Darmstadte a následne model "Anybody" a samozrejme jeho známy nástupca "Anthropos". Zaujímavé je, že "Anybody" bol modelovaný na základe modelu "Oszkar" vyvinutom v Maďarsku, poradenstvom v oblasti riadenia.
V Anglicku vznikol model človeka pod názvom "Sammie" a bol to prvý digitálny model človeka na trhu, pre ktorý bola licencia dostupná i pre priemysel tretej strany. V polovici 80. rokov už hovoríme o prvej funkčnej diferenciácii figurín. Kým "Sammie" bol zameraný pre automobilový priemysel, "Ergomas" bol používaný pre plánovanie výroby.
O osobitnom vývoji hovoríme v súvislosti s digitálnym modelom človeka "RAMSIS". Tento bol vyvinutý pre potreby ergonomického dizajnu v automobilových vozidlách a v rokoch 1987 až 1994, na základe spolupráce s celým nemeckým automobilovým priemyslom. Tento priemyselný projekt bol najrozsiahlejší v rozvoji digitálneho modelovania človeka vôbec.
Ten z čitateľov, kto pozná niektoré z najvyužívanejších softvérových riešení v ergonómii, spoznal názvy riešení v uvedených menách digitálnych modelov človeka.
Každý vytvorený digitálny model človeka musel už od počiatku vytvárania týchto modelov spĺňať 5 základných elementov figuríny. V zásade figuríny predstavujú základ pre multilaterálnu uplatniteľnosť v celej rad
Pre zobrazenie článku nemáte dostatočné oprávnenia.

Odomknite si prístup k odbornému obsahu na portáli.
Prístup k obsahu portálu majú len registrovaní používatelia portálu. Pokiaľ ste už zaregistrovaný, stačí sa prihlásiť.

Ak ešte nemáte prístup k obsahu portálu, využite 10-dňovú demo licenciu zdarma (stačí sa zaregistrovať).



Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.