Portál pre zamestnávateľov, zástupcov zamestnancov, personalistov, manažérov HR a právnikov

Online časopis

Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci pre hotelové, reštauračné a stravovacie služby (IV.)

Dátum: Rubrika: DO POZORNOSTI Zo seriálu: Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci pre hotelové, reštauračné a stravovacie služby

* RIADENIE PSYCHOSOCIÁLNYCH RIZÍK V ODVETVÍ HORECA *

Zamestnanci v odvetví hotelov, reštaurácií a stravovacích zariadení znášajú nepriaznivé pracovné podmienky, ako sú dlhá, nepravidelná, neštandardná pracovná doba. Horšie pracovné podmienky, zhoršujúce sa v poslednom desaťročí, viedli k vážnym rizikám súvisiacim s pracovným stresom. Výsledkom je, že odvetvie HORECA bolo označené Európskou agentúrou pre bezpečnosť a ochranu zdravia pri práci ako rizikové odvetvie práve vzhľadom na psychosociálne faktory.

(pokračovanie z predchádzajúceho čísla)

Z čoho vychádzame pri hodnotení psychosociálnych rizík
Európsky prieskum podnikov o nových a vznikajúcich rizikách (ESENER) agentúry EU-OSHA skúmal názory manažérov a zástupcov zamestnancov o riadení zdravotných a bezpečnostných rizík na ich pracovisku. Z množstva rizík na pracovisku sa prieskum osobitne zameriaval na pomerne novú oblasť psychosociálnych rizík. Tieto riziká, ktoré súvisia so spôsobom rozvrhnutia, organizácie a riadenia práce, ako aj s jej hospodárskym a sociálnym kontextom, spôsobujú zvýšenie miery stresu, čo môže viesť k závažnému poškodeniu duševného a telesného zdravia.
V prieskume sa respondentom kládli otázky o opatreniach prijatých na pracovisku a hlavných dôvodoch na prijatie opatrení. Otázky sa vzťahovali na riadenie bezpečnosti a ochrany zdravia vo všeobecnosti, riadenie psychosociálnych rizík a tiež zapojenie zamestnancov.
Na podobnom princípe boli zamerané aj dotazníky, ktoré boli testované v niekoľkých krajinách EÚ zapojených do projektu ISSA (International Social Security Association).
Cieľom jednej z brožúr [1] v rámci projektu, do ktorého boli zahrnutí aj experti zo Slovenska, bolo zhrnutie požiadaviek potrebných na identifikáciu a hodnotenie psychickej fyzickej záťaže pri práci. Na Slovensku boli dotazníky, ktoré na hodnotenie psychosociálnych rizík ponúkala brožúra testované spolu v 25 firmách, z toho 13 z odvetvia HORECA. Výsledky testovania poukázali na to, že téma psychosociálnych rizík je pomerne málo známa, zamestnávatelia sa ňou nezaoberajú a neprikladajú problematike patričný význam. Na druhej strane brožúra ponúkla jednoduchý výklad problému, návod, ako riziko eliminovať a bola hodnotená v 82% oslovených firiem kladne.
Faktory psychosociálnych rizík
Psychosociálnymi faktormi máme na mysli také charakteristiky práce, ktoré sa odvolávajú na organizáciu práce a predstavujú psychickú záťaž. Vo všeobecnosti rizikové faktory zahŕňajú psychologické a odporujúce si nároky, nedostatočnú kontrolu a nedostatočnú podporu zo strany kolegov a vedúcich zamestnancov.
Dlhá a neštandardná pracovná doba je pre odvetvie HORECA charakteristická. Väčšina zamestnancov v Európe (64,4%) nikdy nepracuje dlhšie ako 10 hodín denne. No v odvetví HORECA 47,5% zamestnancov má pracovný deň, ktorý trvá 10 hodín alebo viac aspoň raz v mesiaci. Priemerný pracovný týždeň pre zamestnancov v Európe je 39,6; zamestnanci v odvetví HORECA pracujú v priemere 43,4 hodín. Rozdiely medzi krajinami sú predsa len obrovské. Vo väčšine severských krajín zamestnanci v odvetví HORECA pracujú menej hodín ako zamestnanci v iných odvetviach.
Viac ako 71% zamestnancov v HORECA pracuje večer - medzi 18:00 až 22:00 hod. minimálne aspoň dve hodiny - a viac ako 45% zamestnancov pracuje v noci - medzi 22:00 až 5:00 hod. aspoň dve hodiny. Pre všetkých zamestnancov sú tieto percentné údaje 45% a 19%, v tomto poradí. Navyše väčšina zamestnancov pracuje cez víkend - 83% v sobotu a 69% v nedeľu (51% a 29% v tomto poradí všetkých zamestnancov).
Vzhľadom na požadovanú pracovnú dobu nie je prekvapujúce, že personál v odvetví HORECA pociťuje problémy v rovnováhe medzi pracovným a súkromných životom. Podľa Európskeho prieskumu pracovných podmienok okolo 36% zamestnancov v HORECA naznačilo, že ich pracovná doba je nevhodná pre plnenie ich rodinných a spoločenských povinností. 19% všetkých zamestnaných pociťovalo to isté.
Zamestnanci v odvetví HORECA sú konfrontovaní s vysokým pracovným zaťažením, ktorým je práca pod
Pre zobrazenie článku nemáte dostatočné oprávnenia.

Odomknite si prístup k odbornému obsahu na portáli.
Prístup k obsahu portálu majú len registrovaní používatelia portálu. Pokiaľ ste už zaregistrovaný, stačí sa prihlásiť.

Ak ešte nemáte prístup k obsahu portálu, využite 10-dňovú demo licenciu zdarma (stačí sa zaregistrovať).



Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.