Portál pre zamestnávateľov, zástupcov zamestnancov, personalistov, manažérov HR a právnikov

Online časopis

Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci v školách

Dátum:

Starostlivosť o bezpečnosť a ochranu zdravia pri práci, pri výchove a vzdelávaní je rovnocennou a neoddeliteľnou súčasťou prípravy, realizácie a hodnotenia výchovnovzdelávacieho procesu. Spočíva predovšetkým vo vytváraní podmienok pre výkon práce v bezpečnom a zdravom prostredí. V rezorte školstva sú stanovené povinnosti v oblasti BOZP ťažšie ako v iných odvetviach, pretože v školách a školských zariadeniach sa pohybuje vedľa zamestnancov aj hlavný objekt vzdelávacieho procesu - deti, žiaci a študenti.

Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci v školách
Ing.
Jozef
Mikula
PhD.
IBP Bratislava
Právna legislatíva SR v oblasti BOZP vychádza z "Rámcovej Smernice Rady EÚ 89/391/EHS o zavádzaní opatrení na podporu zlepšenia bezpečnosti a ochrany zdravia pracovníkov pri práci" (zaručuje minimálne požiadavky na bezpečnosť a ochranu zdravia v celej Európe, pričom členské štáty môžu zachovať v platnosti uvedené opatrenia alebo zaviesť prísnejšie opatrenia) a je obsiahnutá v zákone č. 124/2006 Z.z. o bezpečnosti a ochrane zdravia pri práci a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov (kde v § 2 sa hovorí že "zákon sa vzťahuje na zamestnávateľov a zamestnancov vo všetkých odvetviach výrobnej a nevýrobnej sféry" a bezprostredne sa vzťahuje aj na školy a školské zariadenia), ďalej v zákone č. 311/2001 Z.z. zákonník práce v znení neskorších predpisov a v zákone č. 355/2007 Z.z. o ochrane, podpore a rozvoji verejného zdravia a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov.
Pod BOZP na školách sa rozumie, že ide o stav pracovných podmienok, ktoré vylučujú alebo minimalizujú pôsobenie nebezpečných a škodlivých činiteľov pracovného procesu a pracovného prostredia na zdravie zamestnancov a ďalej, že znalosť právnych predpisov a ostatných predpisov na zaistenie BOZP je neoddeliteľnou a trvalou súčasťou kvalifikačných predpokladov. Pri hodnotení pracovných výsledkov treba prihliadať na dodržiavanie právnych predpisov a ostatných predpisov na zaistenie BOZP. Význam týchto ustanovení spočíva v tom, že zamestnávateľ sa nemôže zbaviť zodpovednosti za neplnenie úloh v starostlivosti o BOZP, ani zodpovednosti v prípade uplatňovania náhrady škody za pracovný úraz, chorobu z povolania a iné následky poukázaním na tzv. "objektívne ťažkosti", t.j. nedostatok finančných prostriedkov, nutnosť dodržania dodávateľských záväzkov, nedostatok odborných zamestnancov a pod. Ak teda zamestnávateľ, vedome, či z nevedomosti alebo z nedbanlivosti pripustí a trpí, aby jeho zamestnanci plnili úlohy 2február 2015 Prevencia vyhráva... BP v P na úkor bezpečnostných požiadaviek, berie na seba plnú zodpovednosť a musí znášať všetky vzniknuté následky. V tomto zmysle treba chápať jednotu ekonomických výsledkov a dosiahnutého stupňa starostlivosti o BOZP.
-
Zamestnávateľom podľa § 3 zákona o BOZP je fyzická alebo právnická osoba, ktorá uskutočňuje praktické vyučovanie žiakov učilišťa, žiakov odborného učilišťa, žiakov strednej školy podľa zákona č. 245/2008 Z.z. o výchove a vzdelávaní (ďalej "školský zákon") a o zmene a doplnení niektorých zákonov a študentov vysokých škôl podľa zákona č. 131/2002 Z.z. o vysokých školách a o zmene a doplnení niektorých zákonov.
-
Zamestnancom podľa § 3 zákona o BOZP je žiak učilišťa, žiak odborného učilišťa, žiak strednej školy pri praktickom vyučovaní a študent vysokej školy pri praktickej výučbe.
Bezpečnosť a ochrana zdravia v školskom zákone
Praktickým vyučovaním podľa zákona č. 245/2008 Z.z. (ďalej "školský zákon") je forma vyučovania, kde podľa § 152 "bezpečnosť a ochrana zdravia vo výchove a vzdelávaní", sa hovorí: "Školy a školské zariadenia sú pri výchove a vzdelávaní, pri činnostiach priamo súvisiacich s výchovou a vzdelávaním a pri poskytovaní služieb povinné:
-
prihliadať na základné fyziologické potreby detí a žiakov,
-
vytvárať podmienky na zdravý vývin detí a žiakov a na predchádzanie sociálne-patologickým javom,
-
zaistiť bezpečnosť a ochranu zdravia detí a žiakov,
-
poskytnúť nevyhnutné informácie na zaistenie bezpečnosti a ochrany zdravia detí a žiakov,
-
viesť evidenciu školských úrazov detí a žiakov, ku ktorým prišlo počas výchovno-vzdelávacieho procesu a pri činnostiach organizovaných školou; pri vzniku školského úrazu vyhotoviť "záznam o školskom úraze".
Praktickú výučbu študentov vysokých škôl vykonávajú podľa § 35 zákona č.131/2002 Z.z. vysoké školy a ich špecializované výučbové zariadenia.
Úlohy a povinnosti zamestnávateľa v oblasti BOZP
Zamestnávatelia a orgány im nadriadené (ďalej "zamestnávateľ") sú povinné dodržiavať ustanovenia zákona č. 124/2006 Z.z. o BOZP, ako aj ustanovenia Zákonníka práce. Tak, ako Rámcová Smernica Rady EU, tak aj zákon o BOZP je prikazovací a ustanovenia vyplývajúce pre zamestnávateľa a zamestnancov sa musia vykonať.
Zodpovednosť za BOZP v školách a školských zariadeniach je daná postavením riaditeľa školy.
Dvojjediná úloha riaditeľov škôl v oblasti bezpečnosti a ochrany zdravia
Riadiť školu v praxi nie je jednoduchá záležitosť. Riaditeľ školy plní dvojjedinú úlohu - z pohľadu Zákonníka práce je štatutárnym orgánom, pretože voči pedagogickým pracovníkom vystupuje z pozície zamestnávateľa a zabezpečuje ich bezpečnosť a ochranu zdravia pri práci a druhú úlohu (rovnako významnú) plní voči žiakom.
Z pohľadu Zákonníka práce a najmä zákona o BOZP platí, že zamestnávateľ je povinný zabezpečovať a vykonávať úlohy v hodnotení a prevencii rizík možného ohrozenia života alebo zdravia zamestnanca s ohľadom na nebezpečenstvo ohrozenia bezpečnosti a zdravia zamestnancov pri práci vo vzťahu k predmetu činnosti zamestnávateľa, na základné vedomosti a zručnosti zamestnancov a na ich odbornú pripravenosť a nimi vykonávanú prácu.
Školy a školské zariadenia, ktoré zabezpečujú výchovu a vzdelávanie žiakov a študentov (ďalej "žiakov"), majú v oblasti bezpečnosti a ochrany zdravia rad závažných povinností a úloh vyplývajúcich z pracovnoprávnych, bezpečnostno-technických a zdravotne-hygienických predpisov aj špeciálnych predpisov ministerstva školstva, mládeže a telovýchovy, vrátane jeho metodických opatrení a pokynov.
Riaditeľ školy musí ako jednu zo svojich základných povinností zabezpečovať pracovnú bezpečnosť zamestnancov školy a po celý výchovnovzdelávací proces aj žiakov. V ustanovení § 147 Zákonníka práce a § 6 ods. 7 zákona č.124/2006 Z.z. o BOZP je zamestnávateľovi - riaditeľovi školy a školského zariadenia uložená starostlivosť o bezpečnosť a ochranu zdravia nielen vlastných zamestnancov, ale aj všetkých osôb, ktoré sa s jeho vedomím zdržujú na jeho pracoviskách a v jeho priestoroch. Takýmito osobami môžu byť napr. aj zamestnanci iných zamestnávateľov, ktorí v školách vykonávajú niektoré kontrolné, revízne, ale aj iné pracovné činnosti, napr. rôzne opravy, ale aj žiaci, vrátane žiakov iných škôl, ktorí so súhlasom školy sa zúčastňujú výučby, napr. hodín nepovinných predmetov.
Zákon o BOZP stanovuje povinnosť "sústavne" vytvárať podmienky pre BOZP. Tento pojem treba chápať v súvislosti s vykonávanou prácou, podmienkami v akých sa práca vykonáva a jej celkovou náročnosťou. Sústavne - znamená tak často, v takom časovom rozsahu a intervale, aký vyžaduje vytvorenie podmienok BOZP pri súčasnom poznaní vedy a techniky. Sústavnosť musí určiť zamestnávateľ a tí, ktorí zodpovedajú u zamestnávateľa za BOZP (vedúci pracovníci). Pri určovaní časového rozsahu sa môžu orientovať podľa výskytu úrazov, porúch a havárií a ďalších hľadísk.
Zamestnávateľ musí povinne, pravidelne, zrozumiteľne a preukázateľne oboznamovať vedúcich a všetkých ostatných zamestnancov škôl a školských zariadení s právnymi predpismi a ostatnými predpismi na zaistenie bezpečnosti a ochrany zdravia pri práci, so zásadami bezpečnej práce, zásadami ochrany zdravia pri práci, zásadami bezpečného správania na pracovisku a s bezpečnými pracovnými postupmi a preukázateľne overovať ich znalosť.
Oboznamovanie (školenie) sa musí uskutočňovať
minimálne jedenkrát za dva roky.
Zamestnávateľ oboznamuje zamestnancov osobne, alebo prostredníctvom vlastných zamestnancov, alebo fyzickej osoby, alebo právnickej osoby oprávnenej na výchovu a vzdelávanie v oblasti ochrany práce.
- Čo sú právne predpisy?
Právne a ostatné predpisy na zaistenie bezpečnosti a ochrany zdravia pri práci v školách a v školských zariadeniach sú predpisy na ochranu života a predpisy na ochranu zdravia, hygienické a protiepidemické predpisy, technické predpisy, technické normy, dopravné predpisy, predpisy o požiarnej ochrane a predpisy o manipulácii s horľavinami, výbušninami, zbraňami, rádioaktívnymi látkami, jedmi a inými látkami škodlivými zdraviu, ak upravujú otázky týkajúce sa ochrany života a zdravia.
Predpisy na zaistenie bezpečnosti a ochrany zdravia pri práci sú aj pravidlá o bezpečnosti a ochrane zdravia pri práci vydané zamestnávateľmi v zmysle § 6 zákona č. 124/2006 Z.z. o bezpečnosti a ochrane zdravia pri práci a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov a ostatných právnych predpisov.
- Čo je bezpečnosť práce?
Bezpečnosť práce je stav pracoviska školy a školských zariadení, ktorý poskytuje vysokú mieru istoty, že pri dodržiavaní pravidiel (bezpečnostných požiadaviek, technologických a pracovných postupov a pod.) platných pre príslušné pracovisko a pracovný proces a bez pôsobenia nepredvídateľných vonkajších vplyvov, bude vylúčená alebo znížená možnosť ohrozenia života a zdravia osôb, poškodenia alebo zničenia majetku spoločnosti.
Pre zobrazenie článku nemáte dostatočné oprávnenia.

Odomknite si prístup k odbornému obsahu na portáli.
Prístup k obsahu portálu majú len registrovaní používatelia portálu. Pokiaľ ste už zaregistrovaný, stačí sa prihlásiť.

Ak ešte nemáte prístup k obsahu portálu, využite 10-dňovú demo licenciu zdarma (stačí sa zaregistrovať).



Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.