Portál pre zamestnávateľov, zástupcov zamestnancov, personalistov, manažérov HR a právnikov

Online časopis

Základné bezpečnostné požiadavky na prácu so snehovou frézou

Dátum: Rubrika: BOZP ADRESNE

S príchodom zimy sa nepochybne spája aj odpratávanie snehu z chodníkov, ciest, okolia zastávok verejnej dopravy či verejných priestranstiev. Zjazdnosť, schodnosť a hlavne bezpečnosť nie je iba na pleciach prírody, ale je aj v rukách ľudí. Snehové frézy sú neoceniteľnými pomocníkmi nielen v horských a podhorských oblastiach.

V poslednej dobe ich k odpratávaniu snehu používajú majitelia rodinných alebo panelákových domov, penziónov, hotelov, správcovia verejných komunikácií i parkovísk. Snehové frézy vedia premeniť často fyzicky a časovo náročné odpratávanie snehu na ľahkú a hlavne rýchlu činnosť. Je treba pripomenúť, že pri neodbornom zaobchádzaní - porušovaní bezpečnostných požiadaviek prichádza k úrazom a najčastejšou príčinou úrazu pri snehových frézach je kontakt rúk s rotujúcim lopatkovým kolesom.

Mestá a obce prostredníctvom právnych predpisov a svojich všeobecne záväzných nariadení stanovujú podmienky, ktorými reagujú na zabezpečovanie čistoty, bezproblémového jazdenia a pohodlného chodenia po uliciach, chodníkoch a cestách. Je pochopiteľné, že tieto zákony a nariadenia nehovoria o intenzite sneženia a nedokážu ovplyvniť zimné počasie, ale v každom prípade majú dosah na majiteľov pozemkov, a tých zodpovedných činiteľov, ktorí zodpovedajú za čistotu, poriadok a odpratávanie snehu z daných pozemkov.

Ak sme na každodenné prívaly snehu zvyknutí alebo nás snehová nádielka vždy (ne)milo prekvapí, máme pre odpratávanie snehu osvedčených pomocníkov - lopatu, odhŕňač alebo frézu.
Odhŕňač a lopata sú síce veľmi dobrými pomocníkmi, ale na udržiavanie veľkej plochy sa určite oplatí snehová fréza.
              Lopata                Odhŕňač                  Fréza
Vyberať si môžeme z ponuky jednostupňových, dvojstupňových, trojstupňových fréz alebo jednoúčelových a viacúčelových. Medzi viacstupňové patria aj frézy, ktoré fungujú na princípe pomaly bežiaceho oceľového slimáka. Slimák dokáže sneh odhadzovať až do vzdialenosti 10 metrov.
Snehová fréza je síce jednoúčelovým zariadením, no pri jej kúpe by sa malo prihliadať aj na to, aby spĺňala bezpečnostné požiadavky na ňu kladené, a k rade dôležitých parametrov súvisiacich s adekvátnym výberom. Tento stroj nie je dobré poddimenzovať, a naopak zbytočne nad dimenzovať.
Pri výbere frézy je potrebné sa zamerať aj na typy fréz:
1.
Elektrina alebo benzín
2.
Kolesá alebo pásy
3.
Šírka záberu a výška bunkra
4.
Výkon motora
5.
Vyhadzovací tunel
6.
Funkcie a príslušenstvo
Čomu treba venovať pozornosť:
Pri výbere snehovej frézy je dobré zamerať sa aj na vlastnú hmotnosť. Nízka hmotnosť, v kombinácii s pojazdom vpred, ušetrí sily a na nerovnom povrchu aj nervy obsluhovača. Pri odpratávaní snehu v extrémnych podmienkach je výhodné použiť frézu, ktorá disponuje mechanickým regulátorom otáčok motora s predĺženou dekompresiou, ktorá naštartuje aj v teplotách hlboko pod bodom mrazu. Snehová fréza predstavuje rýchly a jednoduchý spôsob odhadzovania snehu - a záleží nám na tom, aby bola aj bezpečná.
Snehové frézy podľa pohonu delíme na:
-
elektrické,
-
benzínové.
Elektrické snehové frézy sú určené pre odpratávanie nízkej vrstvy čerstvo napadaného snehu v najtesnejšom okolí domu, garáže a pod.
Výhody:
-
nízka hmotnosť,
-
takmer nehlučný chod,
-
ľahké štartovanie.
Benzínové snehové frézy sú osadené výkonnými spaľovacími motormi o výkone 3 až 13 HP a sneh sú schopné odhádzať do veľkej vzdialenosti (až 15 m).
Podľa systému odpratávania snehu ich delíme na snehové frézy:
-
jednostupňové,
-
dvojstupňové,
-
trojstupňové.
Práca jednostupňovej snehovej frézy
Z konštrukčného hľadiska ide pravdepodobne o ten najjednoduchší druh tohto prístroja. Súčasťou celého mechanizmu je jediný slimák. Pod ním sa nachádzajú rotujúce lopatky zhotovené z tvrdenej gumy. Ich pohyb slúži nielen na odpratávanie snehu, ale aj k samotnému pohybu. Slimák sneh naberá a vháňa ho do komína, odkiaľ je vyhadzovaný preč.
Jednostupňová snehová fréza má bezpochyby rad výhod. Medzi ne patrí určite kompaktnosť celého zariadenia. Ďalej je to menšia hmotnosť oproti ostatným modelom. Z čoho plynie jednoduchšia manévrovacia schopnosť a vlastná obsluha.
Na druhej strane treba rátať aj s istými obmedzeniami. Spôsob odhadzovania snehu je vhodný skôr pre spevnené povrchy. Typickým príkladom sú chodníky a príjazdové cesty.
Treba podotknúť, že k tým je jednostupňová fréza skutočne šetrná. Na to majú vplyv aj gumové okraje slimáka.
Kapacitne si poradí skôr s menším množstvom snehu, ideálne s tým čerstvo napadaným, nezamrznutého snehu z chodníka a malých až stredne veľkých prístupových ciest s pevným povrchom. Na odpratanie udupaného alebo ťažkého snehu však úplne ideálne nie sú.
Práca dvojstupňovej snehovej frézy
Ako už prezrádza názov dvojstupňovej snehovej frézy, pracujú v dvoch stupň
Pre zobrazenie článku nemáte dostatočné oprávnenia.

Odomknite si prístup k odbornému obsahu na portáli.
Prístup k obsahu portálu majú len registrovaní používatelia portálu. Pokiaľ ste už zaregistrovaný, stačí sa prihlásiť.

Ak ešte nemáte prístup k obsahu portálu, využite 10-dňovú demo licenciu zdarma (stačí sa zaregistrovať).



Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.