Portál pre zamestnávateľov, zástupcov zamestnancov, personalistov, manažérov HR a právnikov

Online časopis

Zásady poskytovania prvej pomoci - srdcovocievne ochorenia

Dátum:

V doterajších častiach o zásadách poskytovania prvej pomoci sme sa venovali rôznym témam (úrazy elektrickým prúdom, popáleniny, zlomeniny, či ďalšie poranenia), s ktorými môžete prísť do styku v práci a doma. Veľmi častými ochoreniami, a týka sa to hlavne krajín strednej Európy, sú srdcovocievne ochorenia. Tie sú, napriek neustále sa zlepšujúcej liečbe na vzostupe. Ide hlavne o ischemické ochorenia srdca, hypertenzie, poruchy zrážanlivosti krvi, ktoré pri ich zhoršení môžu a bohužiaľ často aj končia fatálne. Preto sa väčší význam prikladá prevencii, ktorá dokáže týmto ochoreniam účinne predchádzať.

Zásady poskytovania prvej pomoci - srdcovocievne ochorenia
Bc.
Radovan
Hríbik
Supervízor RaMS ZZS SR, Bratislava
Jedným z najvážnejších ochorení srdcovocievnej sústavy je infarkt myokardu.
Infarkt myokardu je veľmi závažné ochorenie, ktoré je spôsobené náhlym prerušením dodávky kyslíka do srdcového svalu s následným odumretím časti svalových vlákien (srdcové bunky sa už neobnovujú). Ide o jednu z foriem ischemickej choroby srdca.
Zvýšené riziko vzniku infarktu myokardu a ischemickej choroby srdca je definované vysokým tlakom krvi, zvýšenou hladinou cholesterolu a ostatných tukov v krvi, cukrovkou, nadváhou alebo obezitou, fajčením, dlhšie trvajúcim psychickým stresom a nedostatkom aktívneho pohybu, resp. športu. Riziko stúpa tiež vekom a je vyššie u mužov.
Nedokrvenosť srdcového svalu (myokardu) je u väčšiny postihnutých dôsledkom aterosklerotického postihnutia tepien zásobujúcich srdce krvou = koronárne tepny. Pri ateroskleróze - kôrnatení ciev dochádza k postupnému usadzovaniu a ukladaniu tuku a ďalších látok do cievnej steny, kde vznikajú aterosklerotické pláty, ktoré zužujú vnútorný prierez ciev, čo vyvoláva anginu pectoris (bolesti za hrudnou kosťou, ktoré sa prejavia pri námahe a pri rozsiahlejšom poškodení aj
Pre zobrazenie článku nemáte dostatočné oprávnenia.

Odomknite si prístup k odbornému obsahu na portáli.
Prístup k obsahu portálu majú len registrovaní používatelia portálu. Pokiaľ ste už zaregistrovaný, stačí sa prihlásiť.

Ak ešte nemáte prístup k obsahu portálu, využite 10-dňovú demo licenciu zdarma (stačí sa zaregistrovať).



Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.