Portál pre zamestnávateľov, zástupcov zamestnancov, personalistov, manažérov HR a právnikov

Online časopis

Školenie z bezpečnosti a ochrany zdravia pri práci

Dátum:

Vstupom Slovenskej republiky do Európskej únie boli implementované - zavedené do právneho systému smernice EÚ v oblasti bezpečnosti a ochrany zdravia pri práci. Rámcová smernica 89/381/EHS z 12. júna 1989 o zavedení opatrení na podporu zlepšenia BOZP bola zavedená do zákona č. 124/2006 Z.z. o bezpečnosti a ochrane zdravia pri práci a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov, zákona č. 355/2007 Z.z. o ochrane, podpore a rozvoji verejného zdravia a Zákonníka práce, ktorými sa upravujú požiadavky bezpečnosti a ochrany zdravia pri práci, pracovnoprávne vzťahy a zaistenie ochrany zdravia.

Školenie z bezpečnosti a ochrany zdravia pri práci
Ing.
Jozef
Mikula
PhD.
IBP Bratislava
Jednou z povinností, ktorá vyplýva zo smerníc EÚ je, že zamestnávateľ musí sústavne oboznamovať s právnymi a ostatnými predpismi na zaistenie BOZP a s novými poznatkami bezpečnostnej techniky vedúcich zamestnancov ako aj všetkých ostatných zamestnancov, pravidelne overovať ich znalosti týchto predpisov a sústavne vyžadovať a kontrolovať ich dodržiavanie.
Zákonník práce obsahuje iba základné právne úpravy práv a povinností zamestnávateľov aj zamestnancov v oblasti BOZP ako sú:
-
požiadavky na pracovisko a pracovné prostredie,
-
požiadavky na pracovisko a pracovné prostredie na stavenisku,
-
požiadavky na výrobné a pracovné prostriedky a zariadenia,
-
požiadavky na organizáciu práce a pracovné postupy,
-
rizikové faktory pracovných podmienok a kontrolované pásma,
-
odbornú spôsobilosť atď.
Tieto riešia príslušné nariadenia vlády a vyhlášky. Jednou z povinností zamestnávateľa je zaraďovať zamestnancov na výkon práce so zreteľom na ich zdravotný stav, najmä na výsledok posúdenia ich zdravotnej spôsobilosti na prácu, schopnosti, na ich vek, kvalifi kačné predpoklady a odbornú spôsobilosť podľa právnych predpisov a ostatných predpisov na zaistenie BOZP a nedovoliť, aby vykonávali práce, ktoré nezodpovedajú ich zdravotnému stavu, najmä výsledku posúdenia ich zdravotnej spôsobilosti na prácu, schopnostiam, na ktoré nemajú vek, kvalifi kačné predpoklady a doklad o odbornej spôsobilosti podľa právnych predpisov a ostatných predpisov na zaistenie BOZP.
Ďalej je zamestnávateľ povinný zabezpečiť zamestnancom, najmä zamestnancom v pracovnom pomere na dobu určitú alebo zamestnancom dočasne prideleným na výkon práce k inému zamestnávateľovi, mladistvým zamestnancom, dostatočné a primerané informácie a pokyny o BOZP. Rozhodujúcim činiteľom zamestnávateľa pri vytváraní podmienok je bezpečná a zdravotne nezávadná práca.
Podľa § 47 ods. 2 Zákonníka práce je zamestnávateľ pri nástupe do zamestnania povinný zamestnanca oboznámiť:
-
s pracovným poriadkom,
-
s kolektívnou zmluvou,
-
s právnymi predpismi vzťahujúcimi sa na prácu ním vykonávanú,
-
s právnymi a ostatnými predpismi na zaistenie BOZP, ktoré musí zamestnanec pri svojej práci dodržiavať,
-
s ustanoveniami o zásade rovnakého zaobchádzania a
-
s vnútorným predpisom upravujúcim oznamovanie kriminality alebo inej protispoločenskej činnosti.
aspigetpic?section=1&pictype=1&EagriUser
Zamestnávateľ je tiež povinný pri nástupe do zamestnania oboznámiť mladistvého zamestnanca, a v prípade fyzickej osoby vykonávajúcej ľahké práce uvedené v § 11 ods. 4 Zákonníka práce o možných rizikách vykonávanej práce a o prijatých opatreniach týkajúcich sa BOZP.
Zamestnávateľ je podľa § 148 Zákonníka práce tiež povinný na zaistenie BOZP informovať zamestnanca o nebezpečenstvách vyplývajúcich z pracovného procesu a pracovného prostredia a o opatreniach na ochranu pred ich účinkami. Zamestnanci sú povinní pri práci dbať o svoju bezpečnosť a zdravie a o bezpečnosť a zdravie osôb, ktorých sa ich činnosť týka.
V zmysle Zákonníka práce je zamestnávateľ povinný zamestnanca pri nástupe do práce riadne oboznámiť s pracovným poriadkom platným u zamestnávateľa, s právnymi a ostatnými predpismi na zaistenie BOZP, ktoré musí pri svojej práci dodržiavať. Zamestnanec musí byť tiež riadne oboznámený s kolektívnou zmluvou a s vnútornými predpismi.
Zamestnávateľ je ďalej povinný:
-
zabezpečiť zamestnancom školenia o právnych a ostatných predpisoch (§ 39 Zákonníka práce) na zaistenie BOZP, ktoré dopĺňajú ich odborné predpoklady a požiadavky pre výkon práce, ktoré sa týkajú ich práce a pracoviská, pravidelne overovať ich znalosti a sústavne vyžadovať a kontrolovať ich dodržiavanie,
-
oznámiť zamestnancom, ktoré zdravotnícke zariadenie im poskytuje pracovnú zdravotnú službu, akým druhom očkovaní a akým preventívnym prehliadkam a vyšetreniam súvisiacim s výkonom práce sú povinní prejsť,
-
zabezpečiť, aby zamestnanci iného zamestnávateľa vykonávajúci práce na jeho pracoviskách dostali pred ich začatím vhodné a primerané informácie a pokyny na zaistenie BOZP, informácie o prijatých opatreniach na zdolávanie požiarov, havárií, poskytnutie prvej pomoci a evakuácie fyzických osôb v prípade mimoriadnych udalostí,
-
zabezpečiť mladistvým (v pracovnom pomere na dobu určitú) a ich zákonným zástupcom vo vhodných intervaloch dostatočné a primerané informácie a pokyny o BOZP formou oboznámenia s rizikami, s výsledkami vyhodnotenia rizík a s opatreniami na ochranu pred pôsobením týchto rizík, ktoré sa týkajú ich práce a pracoviska,
-
Pre zobrazenie článku nemáte dostatočné oprávnenia.

Odomknite si prístup k odbornému obsahu na portáli.
Prístup k obsahu portálu majú len registrovaní používatelia portálu. Pokiaľ ste už zaregistrovaný, stačí sa prihlásiť.

Ak ešte nemáte prístup k obsahu portálu, využite 10-dňovú demo licenciu zdarma (stačí sa zaregistrovať).



Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.